środa, 22 lutego 2017

wywietrznik

Nasz dach to 2 regularne polacie, kazda o dlugosci ok 7,5 metra i szerokosci 13 metrow. Kat nachylenia wynosi 40 stopni. Aktualnie kominy sa dociagniete do polaci od dolu i tak na zime zostanie, okna dachowe beda 2 lub 3 ale to tez po zimie.

Dach w konstrukcji krokwiowo-jetkowej, bez belki kalenicowej, tylko podbity w szczycie deska kalenicowa od spodu. Krokwie wysokosci 20 cm grubosci 8cm, po 17 szt na kazda polac.

Aktualnie dach jest odeskowany i na deske polozona jest papa wierzchniego krycia wg sugestii wczesniejszych.
Przy tych założeniach to cienko to widzę. Dziwne że dopiero na tym etapie zaczęłeś się tym interesować , w kalenicy trzeba wyciąć dechy po 5 cm na stronę i na to membranę , za murłatą w każdej przestrzeni między krokwiami trzeba wstawić od zewnątrz dachu między deskowanie a dolny brzeg pasa papy wywietrznik własnej roboty o blachy np alu długi na np 50-60 cm , wysoki na 2 cm z kratką przeciw owadom.oczywiście pod wywietrznikiem trzeba wyciąć czy nawiercić deskowanie więc ani łatwo ani przyjemnie to nie będzie się robić.
Przed zima zamierzam polozyc pierwsza warstwe welny miedzy krokwie - 15cm, zatem miedzy deskami a welna zostanie 50mm przerwy wentylacyjnej... no i wlasnie...

Podbitki nie chcemy miec, wiec styropian na elewacji podciagne pod same deski okapu, wiec sila rzeczy ta przestrzen miedzy welna a deskowaniem zostanie od strony okapu na szczelnie zamknieta. W kalenicy aktualnie tez jest szczelnie bo przeciez lalo by sie nam do srodka.

Na sciany szczytowe poukladalem po 15cm styropianu i pianka poliuretanowa uszczelnilem to do sciany i deskowania od spodu. Zostawilem tylko w pod samej kalenicy otwory (po jednym z kazdej strony) o wymiarach 15x15cm.
Dach zostal obity papa i tak na razie zostanie, docelowe pokrycie bedziemy w stanie polozyc w perspektywie roku, moze 2 lat. Bez wiekszego problemu moge na szczycie robic wywietrznik zamkniety membrana o jakiej mowisz - ale dopiero w chwili kiedy zaslonie go blacha, bo inaczej bedzie mi tamtedy leciala woda.

W kwestii nawiewnikow o ktorych piszesz w dalszej czesci to chyba nie bardzo skumalem. Czy te blaszane ksztaltki mialbym umiescic pod papa od otworow w deskach wykonanych miedzy murlata a kalenica (tuz przy murlacie) az do samej krawedzi dachu? Jesli wlasnie to miales na mysli to u nas to malo realne. Dach ma podcienie na obu spadach i te blachy musialy by miec ok 230cm dlugosci aby od krawedzi dachu siegnac nad murlate...
a nie możesz zrobić "klasycznie" tzn wpuscić powietrze miedzy deski a wełnę, przecież nie musisz dojeżdżać styropianem do samych desek

ja też nie mam podbitki i tak zrobiłem, zostawiłem szczelinę 2 - 3 cm, którą zabezpieczyłem przed niepożądanymi "gośćmi", w moim wątku znajdziesz moje "samorobne" kratki wentylacyjne
Nie mniej jesli wentylacja miala by sie odbywac spod blachy to bez wiekszego problemu bylbym w stanie cos podobnego wykonac, z tym ze nie opuszczal bym tego az do okapu a jedynie nieco ponizej murlaty, tak aby ewentualna woda splywajaca po wstepnym pokryciu papa nie mogla sie tam cofnac.

W kwestii latwosci i przyjemnosci wykonania to ani jakiejsc szczegolnej trudnosci tu nie widze ani mnie jakas niechec nie napelnia... puki co
W okolicy nad murłatą , a nie przy okapie, tylko tam gdzie papa ma łączenie da się wstawić pod papę na zakład wywietrznik , uniesie on papę o np 2 cm na szerokości np 50 cm, oczywiście kontłaty trzeba uszczelnić po bokach lepikiem bo skropliny ominą wywietrznik i polecą wzdłuż i na kontry, wywietrznik musi sięgnąć poza zakład gdzie potrzebne są dziury przez deskowanie. Ani prosto ani łatwo nie da się tego zrobić.
Zastanawiam sie tez na jakim etapie nalezy interesowac sie wentylacja welny na poddaszu jesli nie wlasnie na etapie przygotowan do ukladania tejze welny..
Docelowo na dachu polozona bedzie blacha na kontralatach i latach, ale papa jako wstepne krycie zostanie juz na dobre.
No to się okaże czy tak łatwo wyciąć przybite do krokwi deski w kalenicy i zasłonić je membraną. Jeszcze przed założeniem blachy dach ma być szczelny, po to jest właśnie krycie wstępne, blacha czy dachówka chroni tylko to szczelne krycie wstępne przed słońcem, śniegiem, gradem ,itp i oczywiście daje efekt wizualny.
Ktos podpowie jak poprawnie wentylowac te przestrzen miedzy welna a deskami ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz